Ma 2024. április 19. péntek, Emma napja van

Etalon Jamaikából avagy amikor játszik a Skatalites

Az alábbi írás nem friss. A Rockinformból maradt ki anno. Ők nem tartották fontosnak beszámolni a ska alapzenekarának magyarországi koncertjéről. Mi viszont igen. Egyben demonstráljuk, hogy ami fél évvel ezelőtt érték volt, az minden valószínűség szerint ma is érték. Másrészt pedig, ez a ska-val foglalkozó első cikkünk ezen a portálon. Vagyis: nem árt tudnotok, hogy ebben az irányban (Jamaika zenéje felé) is nyitottak vagyunk!  

Nemrég gondoltam bele, Simon Géza Gábor „K.U.K. ragtime” című, minden tekintetben impozáns könyvét olvasva, hogy negyven-ötven év a könnyűzenében, mennyire nagy idő! A jazzben például egész korszakok, stílusirányzatok fejlődtek és teljesedtek ki ez alatt. Szinte hihetetlen, hogy mi minden nőtt ki a ragtime-ból, most hadd ne soroljam! Mégis, mindez nem jelenti azt, hogy az ember ne menne el szívesen – mondjuk, Kecskemétre, minden év márciusában – egy-egy nívós ragtime-koncertre.

A ska viszont, amelynek a megteremtésében a jamaikai Skatalites úgy negyven-ötven évvel ezelőtt úttörő szerepet vállalt, ha az ismereteim nem csalnak, alapjaiban legalábbis nem formálódott át. Ez a speciálisan áttranszponált, lüktető karibi muzsika szinte ugyanolyannak maradt meg, amilyen a kezdeteknél volt. Az ős ska-felvételeket hallgatva ma is ámulva csodálkozhatunk rá a punk és a reggae elemeire. Csakhogy, akkoriban fogalmunk sem lehetett róla (és ezt értsétek szó szerint), hogy egyszer ilyesmikről beszélünk majd! Az idők során persze, annyi minden rakódott rá erre a fajta muzsikára, vagy folyt bele színezékként, a jazztől kezdve a legkülönbözőbb etno-hatásokig, hogy öröm nézni. (Sőt, hallgatni is.) És mégis.

A műfajteremtő Skatalites budapesti fellépése akkor is tiszteletet érdemelne, ha csak éppen-éppen megmutatták volna magukat, hiszen három alapító tag ma is aktív a zenekarban. Ennél azonban lényegesen több minden történt! Bebizonyították, hogy a hosszú évtizedek alatt a műfaj gyökerei annyira megerősödtek, hogy önmagukban is érdekesek maradtak. Hiszen, ez a patinás ska-banda még mindig képes felpörgetni a zömmel fiatalokból álló közönségét csakúgy, mint e sorok íróját!

Instrumentálisan kezdtek. Nem saját szerzeményekkel, hanem feldolgozásokkal! Ez meglepett valamelyest, de aztán megértettem, hogy egy Jamaicától igencsak távoli országban adott Skatalites-koncert misszió is. Elvégre, nem mindenki hallgat rocksteadyt Magyarországon! (Sajnos.) A Beatlest viszont talán valamivel többen ismerik. Ennek örömére jöhetett ska-ritmusban egy korai Beatles-dal, az I Should Have Better. (Bár csak jobban ismerhettem volna én is a ska-t a kezdetek időszakában, de a gyerekhangú Millie Small-tól nem léptetett tovább a drága jó Magyar Rádió.) Utána egy James Bond filmzene-feldolgozás következett. Ezt a szerzeményt nem ismerem (a Bondok családfáját illetően nem sikerült kikupálódnom), így nem is díjaztam annyira, viszont örömmel állapítottam meg, hogy a csapat erőssége negyven-sok év távlatában is a fúvós szekció, amellett persze, hogy az egész banda vér-profi, kifogástalan hangszeres tudású muzsikusokból áll.

A helyzet (és a hangulat) fokozódott, egy remek énekesnő színre lépésével. A segítségével kikerekedett egy kis jamaikai stílustörténet, felvillantva a reggae mellett (előtt) a már említett rocksteadyt, a dancehallt, és ezek különféle variánsait. Aztán, a műsor vége felé, egyszer csak felhangzott a Rivers Of Babylon! Naná, hogy nem a Boney M által sikerre vitt dal népszerűségére volt szüksége a Skatalites-nak, csupán megmutatták, hogyan is kellett volna ennek igazából a világ színe elé kerülnie.

Fotó: Dávid Zsolt

(olasz)