Ma 2024. április 18. csütörtök, Andrea napja van

SZŐKE SZABOLCS Agenda

Amíg nem hallgattam meg ezt a lemezt, nem gondoltam a galulkáról, Szőke Szabolcs bolgár „származású” vonós instrumentumáról, hogy képes szólóhangszerré válni. Nem éreztem benne azt a sokszínűséget, hajlékonyságot és finomságot, ami arra predesztinálná, hogy egyedül is megszólalhasson. 

Talán azért sem figyeltem rá eléggé, mert Szőke Szabolcs mindig csapatjátékos volt. Akkor is, amikor csapata két tagot számlált összesen. (E tekintetben lásd a Szalai-Szőke duó bakeliten is megjelent albumát, illetve a Makám tagjaként készített lemezeit, és a Binder Károly irányította csapatokkal közös publikációkat. /Az Erózió c. filmzene és a Retropolis album között ott a rövid életű, de szép emlékű Pangea együttesé is/. Persze, nem szabad megfeledkezni a saját vezetésével létrejött formációról, a Tin Tin Quartetről, ahogyan a „legújabb kori” Ektarról sem.) Elérkezett tehát az idő, hogy a sokat próbált muzsikus egyedül (vagy majdnem egyedül) tegyen le valamit az asztalunkra. Hát, most megtette! (Akár ekképp is értelmezhető az album címe, bár a szó mélyebb jelentéstartalommal is bír.)

Tizenhárom szerzeménye közül kettőben – szöveg nélkül - újfent megcsodálhatjuk az Ektaros Tóth Evelin fátyolos szépségű énekhangját. A többi szám majdnem teljes mértékben szólódarab. Amikor mégsem, akkor a sarangi szól együtt a gadulkával.

A darabok egyike a hangszer eredeti tulajdonosa tiszteletére alig felismerhető bolgár hatásokat tükröz. Ugyanez érzékelhető egy másik számban is, a többségük azonban inkább keleti befolyás alatt áll. A legfontosabb tényező mégis az, hogy Szőke Szabolcs összetéveszthetetlen egyénisége, szellemi lenyomata mindegyiken érződik, mindegyiken megmutatkozik.

Számomra legalábbis még mindig szokatlan így, egyedül a gadulka hangja (olykor önmagával feleselve), de elmélyülve, ráfigyelve, a dallam- és a rezgőhúrok megszólalásának végtelen számú kombinációja közben nincs idő unatkozni a lemez hallgatásakor. Épp ez a megkívánt, kikövetelt figyelem az anyag legnagyobb erénye!

A meglepetés, amit Szőke Szabolcs az Agendával okoz, teljes egészében kellemes. Most már azt is megértem, hogy miért kívánt ennek a nálunk ritkán előforduló, fogólap nélküli, tizennégy húros hangszernek a művésze lenni.

(Győrfree)

-olasz-