Ma 2024. április 18. csütörtök, Andrea napja van

DJABE Slices of Life

A 2006-os Slices of Life-turné Petőfi Csarnok-béli állomásán rögzített anyagból publikált DVD-t a Djabe, néhány hónappal ezelőtt. Ez a harmadik, megtévesztésig hasonló címen futó kiadvány. Különös ismertetőjele a hagyományos DVD-formátum. És persze Sipi, azaz Sipos András, a zenekar egyik alapítója, ütőse és mókamestere még velü(n)k volt akkor... És, mert nagyon hiányzik, ily módon visszajött egy kicsit „odaátról”.

Adott tehát – kvázi origóként - a Slices of Life című CD, 2005-ből. Hogy mást ne mondjak, a sokoldalú szaxofonos, Ben Castle fúj rajta nagyokat, és ahol az Echo Quartet (hölgyekből álló vonósnégyes) szereplése több, mint érdekes színfolt. A már 2006-ra datált DVD-Audio verzió hangminőségéről annyit, hogy az a laptopom hangszóróin is átüt. Az extrái egyike különösen kedves számomra, hiszen a 2004-es New Orleans Pub-béli Djabe-koncerten magam is jelen voltam.

A harmadik, 2012-re elkészült DVD mondhatni, „egyetlen” vendége – egyetlen szám erejéig - az Echo Quartet. Ám a Djabe joggal magabiztos, hiszen a lemezanyagot a világ számos pontján, sok országban bemutatták. A kiadványt eredetileg 2007. karácsonyára szánták, ám Sipi tragédiája felülírta a terveket. Tudjuk azonban, hogy a Djabe kiadójánál (cégénél) akarati tényezőkben sosem volt hiány, és amit egyszer elterveztek, azt előbb-utóbb véghez vitték. Ahogyan most is.

Olyan koncert-különlegesség vált hozzáférhetővé, amelynek minden valamirevaló Djabe-gyűjteményben ott a helye, és nem csak ott. A magyar (etno-)jazz klasszikusainak kincsestárában is! Érv mellette tengernyi. Ellene egy csepp sem. Igen, ezt látnotok-hallanotok kell, ideig-óráig azonban lesztek szívesek beérni az olvasással.

A DVD-n rögzült koncert tulajdonképpeni nyitánya a Doromb. A nevezett hangszer kétségkívül megadta nem csak a darab, hanem az egész buli alaphangját, de sasszemeket meresztve sem sikerült kiderítenem, hogy – a zenekar tagjai közül – ki szólaltatta azt meg? A dorombolás ténye kétségkívül fennforog, ám egy biztos csak: nem a macskafélék népes családjába tartozik az elkövető. Mindegy is, hiszen nem a doromb a lényegi kérdés. Az csupán ürügy arra, hogy miként lehet egy sor dallamot felfűzni egyetlen, szimpla ritmusképletre. A szám pedig attól az extra vitalitástól vált igazán különlegessé, amely az előadásában benne van!

Az Üzenet a jégvilágból azon kevés kompozíciók egyike, amelyek korábbi lemezekről valók. Aligha véletlenszerű ez a választás, hiszen annyira kifejezőn, annyira hitelesen érzékeltetik a srácok a játékukkal a címben jelzett szitut, hogy beleborzong az ember. Mindezt megdobják a színpadi fények: a „nagy kékség”, amelyek kvázi a jégtömböket is láttatják.

A Sóhaj a számos, nagyszerű Barabás Tamás-szerzemények egyike. Nem csupán a lélegzetvétel érzése az, amit kifejez, sokkal inkább egyfajta befelé fordulásé, amely a nézőt/hallgatót ugyanúgy megigézi, mint magukat az előadókat.

Az Omachule nem más, mint afro-latin királyság, egészen pontosan a Városligetben, ahol Sipi a legfőbb uralkodó. Közben – nem mellékesen - az is megmutatkozik, hogy a Djabe valamennyi tagja teljes jogú ura a hangszerének.

A Hajsza a ménes után nem annyira magyaros témájú, amint azt a címe alapján várnánk. Sokkal inkább Al DiMeola Race With Devil On Spanish Highway klasszikusára hajaz – mélyen tudat alatt, persze. Annyira viszont mégsem ördögi a kompozíció, hogy az ostorcsapások ne lennének jól kivehetők belőle.

Vízesés. Jó nézni és kellemes hallgatni. Fátyolos, mint a Szalajka-völgyi, de sokkal hatalmasabb, hidegebb és fenségesebb annál.

És jön a lemez-címadó Életképek, amelynek a koncertről hiányzó (a lemezen viszont oroszlánszerepet vállaló) Ben Castle a keresztapja. Annyira sokszínű és kifejező a darab, akár az élet maga!

Habi városa képzeletbeli hely, de ez után a rendkívüli előadás után el is helyezhetjük azt a magunk képzeletbeni térképén, kedv, hangulat és fantázia szerint mindig máshová.

Gyerekszoba. Megint egy beszédes cím és megint egy bűbájos előadás.

Venezia. Égerházi Attila egy szál gitárral idézi meg a várost, aztán bekapcsolódik Sipi, majd Barabás Tomi, és szép lassan a többiek. Az első témát olyan méltóságteljesen követik, ahogyan a vaporettók követik egymást Velencében. Persze, a karneváli forgatag hangulata sem hiányozhat, hogy aztán teljes nyugalomban leszállhasson a velencei éj. (Közben elvesztettem a fonalat valahol, mert ez többszámos blokk volt valójában, de egy komplett velencei kavalkádnak is felfogható, akár.)

Immár a ráadásban: a megunhatatlan Anklung, a maga egyszerűségével, varázsával. Az igazi ráadás a Fátyol mögött. Egy kitárulkozni akaró, zenében leképezett, szabadságvággyal megáldott-megvert világ érzete, egzotikuma, titokzatossága. Mindez nem jelenti azt, hogy a Djabe muzsikusainak oka lenne visszafognia magát, hiszen egy-egy szóló mindenkinek kijár, különös tekintettel a ritmusszekcióra.

Jöhetnek az extrák. A suondcheck a Djabénál sosem érdektelen. Tudtad, hogy a Sóhaj klipes nóta? Sebaj, hiszen itt láthatod is. No és, az elmaradhatatlan fotógaléria. Összességében nem kevés, sőt!

Eléggé meggyőző voltam, ugye? 

olasz