Ma 2024. április 29. hétfő, Péter napja van

Kozmikus Queen-varázslat

A friss album, a The Cosmos Rocks után semmit sem bíz a véletlenre a legendás csapat: turnéjuk során természetesen ismét útba ejtik hazánkat is. Október 28-án este az Arénában lépnek színpadra az elnyűhetetlen fickók.

A Queen az 1970-es, ’80-as évek egyik legsikeresebb zenekara, a stadionrock úttörője, tagjai jelentős életművet hoztak létre a hard rock és glam rock keretein belül, hathatósan ötvözték a pop- és rockzenei elemeket, élő fellépéseikkel pedig új mércét állítottak fel az utánuk következő együttesek számára. Olyan dalokat köszönhetünk nekik, mint a We Are the Champions, a We Will Rock You, a Radio Ga Ga, I Want To Break Free, Bohemian Rhapsody vagy a Who Wants To Live Forever. Világszerte 150 millió albumot adtak el, Greatest Hits válogatáslemezük 27 millió példányban kelt el, és 450 hétig szerepelt az angol albumlistán – ezzel az egyik legsikeresebb rocklemez lett a könnyűzene történetében.
A csapatot 1970-ben alapította Brian May gitáros, Roger Taylor dobos és Freddie Mercury énekes, 1971-ben csatlakozott John Deacon basszusgitáros.
Az együttes nevét viselő bemutatkozó albumuk, a Queen 1973-ban jelent meg, ám kereskedelmileg kevés sikert ért el. Ennek ellenére a kritikusok már akkor elismerték a lemez erényeit, az együttesre később jellemző jegyek, mint a többszólamú vokál, a rétegezett gitárhangzás, valamint a többtételes dalszerkezet már itt képviselték magukat.
Az áttörést az 1974-es Killer Queen kislemez hozta meg, amely az angol slágerlistán a második helyet érte el. Egy évvel később jelent meg a mai napig leghíresebb lemezük, az A Night At The Opera. Ez volt az első albumuk, amely listavezető lett. A dalok felvételével rengeteg időt töltöttek, összesen tíz különböző stúdióban dolgoztak, 24 sávos felvételi technológiát használtak, így korának legdrágább stúdióalbuma lett. A Bohemian Rhapsody volt a lemez csúcspontja, megjelenése után 9 hétig vezette a brit kislemezlistát, amely sokáig abszolút rekordnak számított. A hozzá készült videoklipet történelmi jelentőségűnek tartják.
Ezután szinte minden évben egy-egy újabb slágerlistás felvétel kíséri az együttes ténykedését: 1976-ban a Somebody to Love, 1977-ben a We Are the Champions és a We Will Rock You. 78-ban a Bicycle Race, 1980-ban a Crazy Little Thing Called Love, majd a David Bowie-val közös Under Pressure.
1984-ben jelent meg The Works című albumuk, melyről négy kislemezt is kimásoltak, a Radio GaGa, I Want To Break Free, It’s A Hard Life és a Hammer To Fall mindegyike Top 20-as felvétellé vált.
1985-ben elvállalták, hogy fellépnek a Bob Geldof által szervezett Live Aid koncerten; július 13-án főműsoridőben adták elő 20 perces koncertjüket. Több kritikus az esemény után, majd évekkel később is a koncert legjobbjának nevezte a Queen előadását, az általános vélekedés szerint a „Queen ellopta a show-t”.
1986-os albumuk nagy részét a kultikussá vált mozifilmhez, a Hegylakóhoz komponált dalok tették ki, melyből a One Vision, Princess Of The Universe vagy a Friends Will Be Friends a mai napig a pop rock rádiók kedvencei.
A lemezt követő Magic Tour az együttes legsikeresebb és leghíresebb koncertturnéja lett, több mint 1 millió nézőjük volt. Július 27-én a budapesti Népstadionban is felléptek, ahol a koncertet filmre vették, és 1987-ben Live At Budapest címen megjelentették VHS-en, valamint mozikban is bemutatták; a dalokból még abban az évben megjelent a Live Magic koncertalbum.
1989-ben jelent meg a The Miracle album, amelyről az I Want It All, az Invisible Man és a Breakthru is slágerlistás volt. Mercury egészségügyi állapotában akkora már szemmel látható változás állt be, s a csapat nem vállalta már az albumot követő turnét, bár az énekes betegségéről szóló híreket nem erősítették meg.
Az Innuendo album megjelenése után, 1991. november 23-án Freddy Mercury közleményben tudatta a világgal, hogy AIDS betegségben szenved, és másnap elhunyt.
A következő év tavaszán a megmaradt tagok és az énekes tisztelői, barátai, kollégái megrendezték a Freddie Mercury emlékkoncertet. Az előadáson részt vett többek között David Bowie, a Metallica, a Guns N Roses, Def Leppard, George Michael, Elton John, Annie Lennox és a The Who is. A befolyt összegből megalapították a Freddy Mercury Phoenix Trust nevű AIDS elleni küzdelemben segítő szervezetet.
Az együttes ez idáig utolsó stúdióalbuma 1995-ben jelent meg Made In Heaven címmel, a tagok szólódalait és Mercury-val az utolsó pillanatig csiszolt, de már halála után befejezett nótákat tartalmazta és közel 20 millió példányban kelt el.
1997-ben John Deacon visszavonult az aktív zenéléstől, így a Queen azóta Brian May és Roger Taylor tagokból áll.
2002-ben mutatták be Londonban a Queen zenéjére épülő We Will Rock You musicalt. A „rock színdarab” minden létező rekordot megdöntött az angol színházi világban, majd Oroszországban, Ausztráliában, Spanyolországban, Németországban, Japánban és az Egyesült Államokban is színpadra vitték a Queen két tagjának személyes felügyelete mellett, sőt elkezdődtek a tárgyalások a musical világkörüli turnéjáról is.
2004. november 11-én az Music Hall of Fame díjkiosztón Taylor és May együtt zenéltek Paul Rodgerssel, a Bad Company és a Free egykori énekesével. A közös zenélés annyira jól sikerült, hogy a három zenész 2005-ben együtt indult koncertezni Queen + Paul Rodgers néven.
A koncertek lejátszási listája nagyrészt a Queen életműre alapult és közel 1 millió ember volt kíváncsi rá. John Deacon helyett Danny Miranda játszott a basszusgitáron, valamint fellépett velük Spike Edney billentyűs és Jamie Moses gitáros is.
2007-ben Brian May, Roger Taylor és Paul Rodgers bejelentette, hogy stúdiófelvételeket kezdtek. Nyilatkozatuk szerint Paul Rodgers nem lett tagja a Queennek, csupán közös munkáról van szó. Az album 13 évvel az utolsó Queen lemez megjelenése után látott napvilágot idén szeptemberben, The Cosmos Rocks néven és röpke hetek alatt szép sikert aratott.

És már megy a turné, mindenhol telt házakkal és bombasikerrel. Szerencsére mi sem maradunk ki, október 28. napjának estéjén az Arénában lépnek színpadra a legendás fickók.