Ma 2024. április 28. vasárnap, Valéria napja van

Jethro Tull: a negyven év turnéja

Az egyetemes rocktörténet egyik legeredetibb hangzású, és egyik legismertebb zenekara újra hazánkban koncertezik. Az együttes idén ünnepli fennállásának 40. évfordulóját. Ezen alkalomból lépnek fel ismét nálunk. A koncerteken válogatást hallhatunk a 40 év legszebb és legsikeresebb dalaiból.

Kevés olyan előadó van, aki annyira egyedi és különleges színt képvisel a rock műfajában, mint Ian Anderson és társulata. Zenei világukat a rock, a jazz, a kelta és az angol népzene zseniális ötvözésével alakították ki. A zenekar vezetője Ian Anderson. Anderson markáns egyéniség, kiváló énekes, virtuóz fuvolás, rendkívül tehetséges showman, a fuvola mellett akusztikus gitáron, billentyűs hangszereken, hegedűn és szaxofonon is játszik. A zenekar szinte valamennyi számának ő a zeneszerzője, szövegírója és hangszerelője is.

A Jethro Tull alapítói – akik addig több, sikertelen helyi együttesben is szerencsét próbáltak –, 1968 elején a London északi részén fekvő Lutonban gyűltek össze először. Az éhező, nyomorúságban élő fiatalokat a blues szeretete, a különböző zenei stílusok tisztelete és ismerete hozta össze. Kitartásuknak köszönhetően lassanként megnyerték maguknak egyes dél-angliai szórakozóhelyek és klubok kicsi, de lelkes helyi közönségét. Az igazi áttörést az hozta meg számukra, amikor ajánlatot kaptak arra, hogy csütörtök esténként lépjenek fel a sohoi Wardour Streeten lévő, híres londoni Marquee Klubban.

Anderson vezényletével a Jethro Tull sorozatban készítette magas színvonalú, igényesen kimunkált albumait. A korai Jethro Tull 1968 vége felé adta ki első, blues irányultságú albumát This Was címmel, majd 1969-ben jelent meg a sokkal egyedibb jellegű, eklektikus beütésekkel teli Stand Up. Ezt követte egy sorozat kislemez, többek között a Living In The Past is, majd megjelent a Benefit, az Aqualung és a Thick As A Brick, melyek végül meghozták számukra a nemzetközi hírnevet is. Az Aqualung mindmáig az egyik legnépszerűbb albumuk, mely az akkori korszak tipikus problémáival, egyházi és társadalmi kérdéseivel foglakozik. A Thick As A Brick és a Passion Play érdekessége, hogy mindkettő összefüggő mű, egységes mondanivalóval. A régi albumok közül szintén kiemelkedő siker lett a Too Old To Rock ’n’ Roll, Too Young To Die, ami egy egész korosztály hangulatát fejezi ki, valamint a kelta népzene ritmusvilágra épülő, lírai dallamokat tartalmazó Songs From The Wood.

2002-ben jelent meg a Christmas Album, mely tradicionális karácsonyi dalokat és néhány felújított, karácsonnyal foglalkozó Jethro Tull-dalt is tartalmaz. Az albumot a karácsony ihlette, ami Anderson szerint az egyik legfontosabb ünnepünk: „Én nem vagyok gyakorló keresztény, de egy keresztény kultúrában nőttem fel, és mindig meleg érzésekkel és nosztalgiával gondolok a karácsonyestére, amit együtt töltök a családommal. Talán karácsony nélkül szegényebbek, kevesebbek lennénk ebben a problémákkal teli világban.”

2007-ben jelent meg a The Best Of Acoustic Jethro Tull album.

A bandában számos tagcsere volt, de a karizmatikus frontember és zeneszerző, fuvolás és énekes Ian Anderson maradt, és a számos zenei reinkarnáció után, jelenleg is ő vezeti a csapatot.

A hetvenes évek közepére a Jethro Tull a világ egyik legsikeresebb együttesévé vált, ismertségében és népszerűségében felvette a versenyt a Led Zeppelinnel, Elton Johnnal, sőt még a Rolling Stonesszal is. Ez egy kissé meglepő volt egy olyan csapattól, amelynek kifinomult és emelkedett extravagáns stílusa eléggé távol állt az akkori korszak pop és rock elvárásaitól.

A nyilvánvalóan nem tömeges kereskedelmi fogyasztásra szánt Jethro Tull mára 30 albummal és több mint 50 milliónyi eladott lemezzel büszkélkedhet.

Negyven év eltelte után − mely időszakban természetesen voltak mélypontok, csúcspontok és egyszerű hétköznapok is −, a Jethro Tull még mindig több mint száz koncertet ad évente. Miközben a bandában kitűnő zenészek váltották egymást a különféle posztokon, máig az alapító Ian Anderson (fuvola, ének) és Martin Barre (gitár) maradtak az együttes meghatározó tagjai. A jelenlegi felállásban – Anderson és Barre mellett – a veterán Jethro Tull dobos, Doane Perry kezeli az ütőhangszereket, John O’Hara zongorán és tangóharmonikán, David Goodier pedig basszusgitáron játszik. A zenekar jelenleg is hozza a Jethro Tull eredeti zenei hangzását, annak minden változatosságával és mélységével egyetemben.

A világ bármely pontján lépjen is fel a banda, a rajongóknak − legyenek akár idősek vagy fiatalok, vagy a rock, a népi, a jazz vagy a klasszikus zenei stílusok iránt elkötelezettek −, fantasztikus koncertélményben lesz részük.

November 3. hétfő 19.00 óra Debrecen, Főnix Csarnok

November 4. kedd 19.30 óra Budapest, Népstadion Körcsarnok