Ma 2024. május 9. csütörtök, Gergely napja van

15 éves a Djabe: koncertek Steve Hackettel

A Djabe idén ünnepli 15 éves születésnapját. Ebből az alkalomból országos jubileumi turnéra indul a zenekar. A koncertek vendége lesz Steve Hackett, a Genesis egykori gitárosa.

A Művészetek Palotájában pedig minden jelentős külföldi és hazai zenész csatlakozik a csapathoz, akik az elmúlt 15 évben meghatározó szerepet játszottak az együttes történetében.

Névszerint: John Nugent (USA), Ben Castle (UK), Malik Mansurov (AZ), Koós-Hutás Áron

Dresch Mihály, Tóth Viktor, Muck Ferenc, Said Tichiti, Bakó Gábor

A Djabe és Hackett együttműködése nem újkeletű, hiszen 2003 óta dolgoznak együtt. Steve közreműködője volt a „Táncolnak a kazlak” című lemeznek, melyet 2004-ben közös londoni fellépés követett. Az együttműködés 2007-ben mélyült el a zenészek között. Steve segített megtölteni a Petőfi Csarnokot az elhunyt Sipos András emlékére rendezett jótékonysági koncerten. Az előadás annyira inspirálta a Djabe zenekar tagjait és Stevet is, hogy elhatározták, együtt maradnak, és közösen vállalnak majd fellépéseket. Azóta jónéhány emlékezetes koncertet adtak Lettországban, Romániában, Horvátországban, Szlovéniában, Ausztriában, Bosznia Herczegovinában és Malajziában. A romániai Garanában 13000 ember tombolt az előadás alkalmával. Steve véleménye a Djabéról: „A legjobb zenekar, akikkel valaha játszottam…”

A Djabe jazz/world fusion stílusa és Steve rock gyökerei jól kiegészítik egymást a koncerteken. A Genesis gitárosa szívesen kapcsolódik be a Djabe számok előadásába, szólóival új színt visz a jól ismert Djabe hangzásba. Barabás Tamásék pedig szívesen játsszák Steve szerzeményeit, és a Genesis klasszikusokat is. A műsor változatosan felépített, ahol jól megfér egymás mellett az „In that Quiet Earth” és a „Firth of Fifth” a Genesistől, vagy a „Clouds Dance”, az „Erdő,erdő”, vagy akár a „Fátyol mögött” a Djabétól. Mindegyik megtartja a saját karakterét, de a közreműködő zenészektől új szintézisben szólal meg. A világon bármerre megy a Djabe special guest Steve Hackett produkció, a közönség mindenütt kitörő lelkesedéssel fogadja. Steve egyénisége, legendás gitárjátéka és a Djabe minősége garancia erre.

A közös zenei elképzeléseket az is mutatja, hogy a Djabe szinte sajátjaként játsza Steve „The Steppes” című kompozícióját. Az angol gitáros pedig elkérte saját lemezére a „Distant Dance” című Djabe számot, melyet Budapesten a zenekarral rögzített. Az együttműködés tehát nem csak a koncertekre korlátozódik, hiszen az eddig említettek példákon felül a Djabe tagjai közreműködtek Steve új, „Out of the tunnel’s mouth” című lemezén, ő pedig már feljátszott jónéhány gitársávot a Djabe következő stúdió albumára.

A Djabe 15 éves pályafutása során kiérdemelte a legjobb hazai jazz/world fusion zenekar megtisztelő címet. Az együttest 1995-ben alapította Égerházi Attila (gitár) és Sipos András (ének, ütőhangszerek). Első albumuk 1996-ban jelent meg Djabe címmel.  A következő évtől kezdődően folyamatosan koncerteznek mind a mai napig. 1997 – 2000 között quartet felállásban dolgoztak. Az alapítók mellett Barabás Tamás (basszusgitár) és Muck Ferenc (szaxofon) alkotta az együttest. Az1998-as Witchi Tai To című albumukat a Magyar Hanglemezkiadók szövetsége a legjobb world music album díjjal jutalmazta. Azóta minden sorkiadványukat jelölték a magyar zenei díjra.

2001-ben a zenekar 6 tagúra bővült, és Sipos András 2007-es tragikus halála okozta változást leszámítva, azóta is ebben a felállásban dolgozik. Banai Szilárd dobol, Barabás Tamás basszusgitározik, Égerházi Attila gitározik, Kovács Ferenc trombitán és hegedűn játszik, Kovács Zoltán zongorázik.

A zenei rendezői és zeneszerzői feladatok oroszlánrészét az évek múlásával Barabás Tamás fokozatosan átvette Égerházi Attilától. Ezáltal a Djabe hangzása a world music vonalról valamelyest eltolódott a jazz irányába. Barabás egyben a zenekar felvételeinek nemzetközileg elismert hangmérnöke is. Sipos András elvesztésével és Kovács Ferenc autentikus népi hegedűjátékának és énekstílusának előtérbe kerülésével, az afrikai és latin world music elemeket felváltották a magyar zenei motívumok.

2001-ben megjelent albumukért eMeRTon díjat kaptak. Ez a CD hozta el számukra a nemzetközi szereplés lehetőségét is. 2002 óta 36 országban lépett fel a Djabe Európában, Észek-Amerikában és Ázsiában. Olyan presztízsértékű fesztiválok vendégei voltak, mint a Pori Jazz (Finnország), Burghausen Jazzwoche (Németország), Rigas Ritmi (Lettország), Stockholmjazz (Svédország), Kaunas Jazz (Litvánia), Dubrovnik Summerfest (Horvátország), Jazz Sommer Graz (Ausztria), Penang Island Jazz Festival (Malaysia), Dubai International Jazz Festival (Egyesült Arab Emirátusok), Rochester International Jazz (NY, USA), San Jose Jazz (CA, USA), Giant Steppes Jazz Festival (Mongólia) stb.

„Táncolnak a kazlak” című albumuk DVD-Audio verzióját Los Angelesben Surround Music Award díjra jelölték 2004-ben. A Djabe zenekar stúdióban és koncerten alkalmazott technikai megoldásai azóta is folyamatos elismerést váltottak ki a hazai és külföldi közönség, valamint szakmai berkekben egyaránt.

A Djabe zenéjét egyedi kompozíciók és virtuóz szólók jellemzik, melyek a stúdiófelvételekhez viszonyítva koncerten még jobban kiteljesednek. Barabás Tamás basszusgitár játékát, stílusát és virtuózitását Malájziától Los Angelesig jól ismerik. Tehetségére már a vezető gitár és erősítő világmárkák marketingesei is felfigyeltek. Banai Szilárd dobos tudása sok nemzetközi hírű dobost és persze a közönséget is ámulatba ejtette szerte a világban. 2009-ben Szilu kapta az év dobosa Arany Dobverő díjat. Kovács Ferenc kimagasló teljesítményre képes két eltérő hangszeren. A vele szívesen dolgozó világsztárok közül Archie Shepp ezt nyilatkozta róla: „A világ egyik legjobb hegedűse, aki közben úgy trombitál mint Miles Davis.” Kovács Zoltán a zenekar hangzásának textúrájáért felel, ugyanakkor elképesztően muzikális és virtuóz szólókra képes. Égerházi Attila zenekarvezető gitárjátéka nélkülözhetetlen eleme a Djabe hangzásának.

Az együttes 2001 óta számos kiváló hazai és külföldi előadót invitált meg vendégnek lemezeire és koncertjeire egyaránt. A budapesti 15. éves jubileumi koncertre sikerült meghívni a legjelentősebb szerepet játszó zenészbarátokat.

John Nugent (tenor és szoprán szaxofon) a kanadai jazz élet prominenseként vált ismertté a nyolcvanas években. Olyan amarikai sztárokkal játszott együtt mint Tony Bennett, Ella Fitzgerald, tagja a Woody Herman Orchestrának, saját lemezein közreműködött Al Foster és David Liebman is. Jelenleg a RochesterJazz, NY, fesztivál művészeti igazgatója, innen ismeri a Djabét is. Közreműködött a zenekar Take on című lemezén, majd részt vett annak bemutató turnéján. 2009-ben a Djabe/Steve Hackett produkció vendégeként fellépett a hágai jazzfesztiválon is.

John véleménye a Djabéról: „Az egyik legjobb fúziós zenekar a világon.”

Ben Castle (tenor és szoprán szaxofon, fuvola) A Djabe 6 tagúra bővülésekor érkezett az Update album felvételeire 7. zenészként, majd csatlakozott annak bemutató turnéjához. Szerepel az erről kiadott DVD-n, mely a Flying címet viseli, és több más koncertalbumon. Annak ellenére, hogy 2002 óta nem szerepelt a Djabe koncertjein, további 3 stúdióalbumon (Táncolnak a kazlak 2003, Életképek 2005, Take on 2008) is hallható magasszínvonalú és élvezetes játéka. Játszott Stinggel, a The Brand New Heaviesssel, Jamie Cullumn-nal, és még számos más világsztárral is.

Malik Mansurov (tar) az azerbajdzsáni Baku felsőfokú zenei intézményében, az ősi népi hangszer, a tar professzora. A legismertebb tar játékos a világon, a tradícionális mugham zene nemzetközi nagykövete. A Djabe 2007-es bakui vendégszereplésének alkalmával kérte fel Malikot közös zenélésre. Ezt követően játszott a zenekar Take on című CD-jén, és részt vett annak magyarországi bemutató turnéján.

Dresch Mihály (tenor és szoprán saxofon, furulya). Kovács Ferenc, a régi zenészbarát hívta el a Sipos András emlékkoncertre 2007 november 30-án. Az előadás sikerén felbuzdulva számos további hazai és külföldi fellépésre kísérte el a zenekart. Részt vett a Djabe zenekar Steve Hackettel közösen készített budapesti felvételein is.

Tóth Viktor (alt szaxofon) 2004 és 2005 között a Djabe tagjaként koncertezett a zenekarral Európában és az USA-ban. Egy közös koncertfelvételük megtalálható az Életképek című album DVD változatán.

Muck Ferenc (szoprán és tenor szaxofon) 1997 és 2000 között volt a zenekar tagja. Játéka meghatározta a Djabe első 4 albumának hangzásvilágát. Coffee break című kompozíciója révén pedig a Djabe a slágereket sugárzó rádió és TV műsorokba is bekerült.

Said Tichiti (ének, gembri, ütőhangszerek) marókkói származású ütőhangszeres, aki saját népi zenei gyökereiből táplálkozik. Az Update című albumon szerepelt először, majd 2002-től több alkalommal koncertezett a Djabéval itthon és külföldön egyaránt. Hallható az Unplugged at the New Orleans (2003) és a Sipi emlékkoncert (2009) című koncertalbumokon is.

Bakó Gábor (táncos, koreográfus) az 1998-as és 1999-es Djabe turnék táncprodukcióinak koreográfusa és vezető táncosa volt.

15 éves a Djabe

Április 20. Kecskemét, Erdei Ferenc Művelődési Központ

Április 21. Debrecen, Kölcsey Központ

Április 22. Szombathely, AGORA Szombathelyi Kulturális Központ

Május 17. Budapest, Művészetek Palotája, ünnepi koncert