Ma 2024. május 2. csütörtök, Zsigmond napja van

Községimázs grunge-metálból

Sietve teszem hozzá: már-már világszínvonalon, hiszen nem kizárólag nekem tűnt fel a nagymágocsi Angertea stílusteremtő tevékenysége. Létrehozták ugyanis az experimentális grunge-metált olyan nívón, amely – mások mellett - a Cannibal Corps-szal, a Nevermore-ral, a Judas Priesttel, a Nile-lel és a Queensryche-szel dolgozó Grammy-díjas producer-hangmérnök Neil Kernon, valamint a Kyuss-basszer Scott Reeder tevékeny érdeklődését is felkeltette. Erről tanúskodik a trió legújabb, Distrust EP-je. Az internetes interjút a nem mindennapi körülmények között készült lemez megjelenését követően kértem.

Ti honnan ismertétek Neil Kernont?

Mihály Gergő (gitár, ének): Nagyon sok kedvenc lemezemet ő keverte, szóval képben voltam a munkásságát illetőleg.

Peralta Miguel (basszusgitár): Szégyellem, de én nem ismertem előtte. Szamár vagyok, brühühü.

Ő honnan ismert titeket?

G: A myspace oldalunkon jelölt be bennünket, mert belehallgatott a zenénkbe és tetszett neki. Ő ajánlotta fel a közös munka lehetőségét. Szokott így keresgetni új, tehetséges bandákat, és valamiért bennünket is ide sorolt:-).

Hogyan lett az ismeretségből munkakapcsolat, beleértve annak technikai (és ha nem titok: anyagi) részleteit is?

G: Sok-sok levelezés jött a megismerkedés után, aminek során kipuhatolóztunk dolgokat egymásról, és megismertük egymás munkatempóját, és munkamódszereit. Ez a levelezés a tényleges közös munka előtt egy évig folyt körülbelül, szóval nem kapkodtuk el. Az anyagi része nekünk nyilván nem került annyiba, mint egy platinalemezes amerikai bandának, szóval Neil adott nekünk jelentős kedvezményt, mivel ő talált ránk, és ő választott ki bennünket. De mondjuk így is rendesen össze kellett kapnunk magunkat.

Hogyan vagytok megelégedve az eredménnyel? Tudott-e hozzátenni olyan pluszt, ami eddig hiányzott az Angertea-ből valamiképpen?

G: Én főleg az énekben érzem ezt a pluszt. Nem tudom megfogalmazni, hogy mitől, de valamiért mindig is így szerettem volna hallani az énekemet. Olyan a keverési arány, meg olyan effekteket tett rá, ami nem túl tolakodó, mégis nagyon szépen szól, és talán ez az a plusz, amit nem minden hangmérnök tudott volna megadni.

Kérdezték ismeretlenek, hol készült (Dél-Alföld legszebb Károlyi-kastélya udvarában) az új klipetek? Lehetne ez Nagymágocs (turisztikai) községimázs-filmje?

G: Igen, kérdezték sokan. És szerintem jó reklám ez a falunknak:-). El is küldtem a klipet a polgármesterünknek, akinek nagyon tetszett. Ártani biztosan nem fogunk a község hírnevének, legalábbis reméljük:-).

A három számos EP első darabja az első dobosotok felelőtlen emberek okozta tragikus haláláról szól. Értelmezhető ez Farkas Peti speciális emlékdalaként?

M: Igen, mindenféleképpen.

Ami Farkas Petivel történt, az szörnyű és felfoghatatlan tragédia. (A csongrádi Tisza-híd felújításakor a másik sáv elkerítetlen, mély /meg nem erősített hírek szerint égnek álló betonvasakkal bélelt/ munkagödrébe zuhant, éjszaka kerékpározva hazafelé, minden valószínűség szerint a hídra felhajtó gépkocsiktól elvakítottan. O. S.)

Ráadásul a történtek sajnos kezdenek feledésbe merülni, miközben a felelősök másra mutogatnak, próbálják eltussolni a mulasztásaikat.

Szerintem a zenekar részéről ez a dal és még számos egyéb megnyilvánulás olyan típusú megemlékezés, ami nem engedi elhalványulni egy nagyszerű ember értelmetlen halálát, és minduntalan feleleveníti az emlékét azoknak, akik ismerhették Őt.

A Kyuss basszerosát, Scott Reedert miként sikerült együttműködésre bírni az EP címadó számában?

G: Írtam neki egy emailt, mivel mindig is hatalmas Kyuss fanatikusok voltunk, amiben elmeséltem neki, kik vagyunk, 15 éve együtt a csapat, és hogy milyen lehetőséget kaptunk. És persze megkérdeztem, hogy vállalna-e vendégszereplést. Még aznap válaszolt, hogy küldjem el neki a dalt. Elküldtem, és teljesen le volt nyűgözve tőle. Egy hét múlva már fel is játszotta a részét.  És persze teljesen ingyen csinálta. Nagyon rendes ember amúgy. Azóta is tartjuk a kapcsolatot, kérdezget, hogy hogy haladunk. A szülinapomon meg a Facebook oldalamon magyarul köszöntött fel:-). Nagyon jó érzés ez azért:-)!

M: Számomra még most is hihetetlen ez az egész! Hatalmas megtiszteltetés, mindig nagyra tartottam Scott játékát és óriási hatással volt rám.

Szerencsésnek érzem magam, hogy együtt basszerozhattam Vele.

A vendégek sorát az amerikai Nevermore magyar gitárosa, Vörös Attila, a lemezt a Streams című dal zárja, az ő szólójával ékesítve. Mindez régi ismeretség, vagy új barátság eredménye?

G: Attival nemrégiben ismerkedünk meg. Ő az egyik legrendesebb, allűröktől mentes zenész idehaza. Neki pedig tényleg lenne mire beképzeltnek lennie, ehelyett iszonyatosan aranyos és szeretni való figura! Ő ajánlotta fel, hogy szívesen szólózna egyet az egyik dalunkban, mert tetszik neki a zenénk, és hát hogy a fenébe mondtunk volna ellent, egy ilyen megtisztelő ajánlatnak?! Hatalmas Respekt Attinak!

M: Volt szerencsém a Tribute To Trash Of The Titans koncerten Attissal zenélni pár nóta erejéig! Ebből az alkalomból kifolyólag ismerkedtünk meg személyesen.

Kurva jó gitáros, rendkívül korrekt arc, nagy élmény volt a koncert.

Mellesleg egy jámbor Disney mesehős, ha grimaszolJ. , szóval csúcs a csávó.

Hol helyeznétek el ezt az EP-t a rangsorban az eddigi munkáitok között?

G: Úgy érzem, a zenekarban folyamatos a fejlődés, ebből kiindulva ez az eddigi legkiforrottabb anyagunk.

M: Mi a jelenlegi tudásunk legjavát adtuk ebbe a kislemezbe, szóval ez a zene most az Angertea, fullra járatva dalszerzői szempontból.

A Distrust című EP ingyen letölthető a honlapotokról. Nem luxus ez a mai világban?

G: Ez a tendencia a legtöbb bandánál manapság. A célunk az, hogy minél több helyre eljussunk, és ezt így lehet elérni legkönnyebben. Anyagilag úgysem fogja behozni a kiadott pénzt, akkor minek üljünk rajta?! Amúgy csináltunk pár száz cd-t főleg promóciós célokra, és akit érdekel, és támogatni akar bennünket, rendelhet belőle.

M: Végül is ez nem komplett nagylemez, szerintem 3 számmal nem érdemes belemenni a fizetős-letöltős történetbe, hasznosabb promóciós célokra használni az EP-t.

Netán, azt szeretnétek elérni ezzel a húzással, hogy nemzetközi szintéren is megismerjék a zenekart?

G: Igen, egyértelműen ez az elsődleges cél. Jelenleg próbálunk felhajtani külföldi promóciós céget, vagy komolyabb kiadót. Vannak jelentkezők és lehetőségek, csak sajnos minden pénzbe kerül, méghozzá nem kevésbe. De igyekszünk megvalósítani minden adódó lehetőséget.

M: Minél többet szeretnénk kihozni az EP-ből, a zenekar körül kialakult helyzetből.

Jó lenne, ha minél több emberhez eljutna a zenénk, mindent meg is teszünk ennek érdekében, de a lehetőségeink végesek, a pénzünk elfogyott a munkálatok során.

Éppen ezért lenne égető fontosságú, hogy a zenekar mögé álljon végre valaki, mert önerőből kevésbé vagyunk képesek kihasználni az elénk táruló lehetőségeket.

Hány ekkora dobásról tudtok (két nemzetközi sztár közreműködését értem ez alatt) a magyar metál-szcénában?

G: Voltak rá példák már, de nem túl sok. Ami most hirtelen eszembe jut, az a Magma Rise legutóbbi lemeze, ahol Kyle Thomas, az egykori Floodgate énekes vendégszerepel. 

(olasz)